Як формувати в дитини звичку харчуватися корисно


Навіщо харчуватися збалансовано


Як зменшити кількість цукру


Норма споживання солі


Нове меню Зима 2022 (1 - 4 тиждень)


Зимове меню ГРУДЕНЬ 2021


Меню ОСІНЬ 2021


Постанова МОН ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПРОТИЕПІДЕМІЧНИХ ЗАХОДІВ У ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ У ЗВ'ЯЗКУ ПОШИРЕННЯМ КОРОНАВІРУСНОЇ ХВОРОБ (COVID-19)

Ознайомитися з постановою можна за посиланням 61275606b89b5610133628.pdf 


Збираємось до дитячого садка!


Літній раціон


Складаємо літній раціон дитиниПримірне двотижневе меню ( літній період 2021р.)


Літній оздоровчий період


Примірне двотижневе меню ( весняний період 2021р.)


Адаптивний карантин продовжено до 30.04.2021 року!


Зимове меню


Зичимо здоров'я!


На порозі зима!


Підготовка до зими- загартування дітей


Епідеміологічні заходи в дошкільному закладі. Адаптивний карантин продовжено до 01 листопада 2020року


Виконання норм харчування за 1 півріччя 2020 року по ДНЗ ( ясла- садок) № 38 " Золотий ключик"


Особливості літнього харчування


Літо - це особлива пора, коли з'являється можливість значно зміцнити здоров'я дитини, підвищити захисніі сили організму. Важливу роль в цьому може зіграти раціональне харчування, побудоване з урахуванням віку дитини, стану її здоров'я та особливостей літнього сезону.


Впровадження системи HACCP в дошкільному закладі


Обережно коронавірус!


КАРАНТИН ПОДОВЖЕНО ДО 11 ТРАВНЯ 2020 р.!!!

КАРАНТИН ПОДОВЖЕНО ДО 11 ТРАВНЯ 2020 р.!!!


Обережно, хвороба Лайма.

У теплі весняні дні, при довготривалому перебуванні населення на свіжому повітрі (прогулянки, походи, парки, сади, городи, тощо) на теренах області існує небезпека ураження кліщами, укуси яких не лише неприємні, але й небезпечні щодо передачі інфекційних захворювань, зокрема таких як хвороба Лайма (кліщовий системний бореліоз).

Хвороба Лайма - це зоонозне природно-вогнищеве інфекційне захворювання, яке передається через укус зараженого кліща і вражає різні системи організму (центральну нервову систему, серцево-судинну систему, опорно-руховий апарат, шкіру),

Про перші випадки захворювання людей на хворобу Лайма в Україні стало відомо з 1994р., офіційна реєстрація захворювання ведеться з 2000 року. Викликається ця хвороба збудником Borrelia Burgdorferi. Основними переносниками борелій є іксодові кліщі.

За думкою спеціалістів, природні вогнища хвороби Лайма можуть бути на всій території України, так як на всій території (за винятком Західного Криму) розповсюджені іксодові кліщі.

За результатами моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, в тому числі і на кліщовий бореліоз(хворобу Лайма), в Черкаській області, в тому числі і в м.Черкаси відмічається збільшення захворюваності на хворобу Лайма на 58 %.( м.Черкаси – на 48%). По області в 2018 р. зареєстровано 509 випадків хвороби Лайма проти 322 за аналогічний період 2017 року.

Особливостями протікання епідемічного процесу на сьогоднішній день є те, що у зв'язку зі зміною кліматичних умов активність кліщів розпочинається з ранньої весни і триває до осені.

До організму людини збудник потрапляє в разі укусу зі слиною і фекаліями кліща (під час розтирання кліща). Ризик зараження бореліозом залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а до кінця 3-х діб наближається до 100%. Але не завжди зараження призводить до розвитку гострого захворювання, до 70% випадків може відбуватися накопичення збудника без клінічних проявів.

Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі, частіше всього на місці присмоктування кліща, мігруючої кільцеподібної еритеми - коло червоно-рожевого кольору 5-6 см. у діаметрі. У процесі свого розвитку еритема (почервоніння) поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії і може розповсюджуватися до 50 см. у діаметрі. Слід відмітити, що у 30-40% хворих еритема не розвивається.

Часто разом з еритемою у людини з`являються гарячка, головний біль, затвердіння м`язів шиї, м'язовий і суглобовий біль, ломота всього тіла і млявість, біль за ходом нервових стовбурів, очний біль, збільшення лімфовузлів. Ці симптоми можуть передувати появі еритеми.

Пам'ятайте, що, окрім хвороби Лайма, кліщі передають ще близько 20 інфекцій бактеріального і вірусного походження!

Основні заходи профілактики.

Під час перебування на природі слід одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, голову потрібно покривати головним убором, використовувати репеленти. Проводити само - та взаємоогляди через кожні 2 год. та після повернення додому.

Місця для відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів.

Удома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Для видалення кліща необхідно звернутися до травмпункту або самостійно змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видалити разом із хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки. Після видалення місце присмоктування необхідно змастити 3% розчином йоду або спиртом.

Якщо появилися перші симптоми хвороби (ломота всього тіла і млявість, підвищення температури тіла, головний біль, очний біль або поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми), необхідно одразу звертатися до лікаря в кабінет інфекційних захворювань поліклініки або до травмпункту. Поряд з захисним одягом слід використовувати репеленти, що відлякують кліщів. За даними американських вчених, якщо кліща видалити не пізніше як через добу, то можна врятуватись від хвороби Лайма.

Наголошую, що своєчасне звернення до лікаря і своєчасно розпочате лікування збереже вас від негативних наслідків.

Тому, працюючи на дачі, відпочиваючи на природі, користуйтесь, будь ласка, цими простими порадами, захищайте себе від укусів кліщів одягом, спеціальними антикліщовими репелентами.

Бережіть себе і своє здоров'я!


Здорове харчування дитини

Ще 2500 тис. років тому відомий стародавній філософ Сократ казав: «Ми живемо не для того, щоб їсти, але ми їмо для того, щоб жити». Дане прислів’я на сьогоднішній день звучить набагато актуальніше ніж у ті часи, враховуючи малорухливий спосіб життя та велику кількість сучасних (не дуже корисних) продуктів швидкого приготування, що легко засвоюються та призводять до переїдання.

За даними ВООЗ харчування сучасної людини, а особливо дитини, на 70% визначає її стан здоров’я протягом всього життя, безпосередньо впливає на благополуччя та тривалість життя. Батьки повинні пам’ятати, що здорове харчування дитини починається, ще до її народження. Дотримання батьками збалансованої дієти та принципів здорового способу життя закладає основу здоров’я майбутньої дитини. Виключно грудне вигодовування у перші шість місяців після народження, своєчасне введення здорового прикорму та поступова адаптація дитини до дорослого харчування протягом другого року життя – це дійсно пріоритетні питання догляду за дитиною, які вимагають розуміння та уваги з боку батьків.

На порушення харчування дітей старше 1-2 років та підлітків старших вікових груп впливають 3 основні фактори: недостатнє харчування, надмірне харчування та неправильне харчування. Для мешканців України та Європи найбільш актуальними проблемами є надмірне та неправильне харчування. За даними державної статистики в Україні надлишкова маса серед дітей та підлітків зустрічається у 10 % випадків, а кожен третій підліток Європи має надлишкову масу тіла або страждає на ожиріння.

Аби привернути увагу мешканців України до цієї проблеми у МОЗ (вперше за 18 років) переглянули добові потреби у харчуванні, які вважаються застарілими, натомість ввели нові – більш збалансовані і корисні для здоров’я, в тому числі суттєві зміни відбулись у дитячому раціоні.

Згідно нового наказу МОЗ України від 03.09.2017 № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії» відбулись такі зміни норм харчування дітей віком від 1 до 17 років:

— зменшена загальна калорійність їжі, що споживається за добу;

— збільшена роль тваринного білку у харчуванні дітей;

— зменшена кількість вуглеводів;

— зменшена кількість споживання жирів для дітей від 1 до 7 років.

Крім того, враховуючи деякі хвороби сучасності: йодна недостатність, залізодефіцитна анемія — для дітей перших років життя (1-3 роки) збільшена необхідна кількість споживання йоду, а для дівчат 14-17 років — заліза.

Для забезпечення здорового харчування, відповідно до нових рекомендацій, до мінімального переліку харчових продуктів, які дитина повинна вживати протягом тижня необхідно включити: м’ясні, рибні, молочні продукти, в тому числі кисломолочні, масло вершкове, сметану та тверді сири, яйця, хліб та хлібобулочні вироби (з пшеничного та житнього борошна), овочі, фрукти або ягоди (в тому числі свіжі та сушені), натуральні соки, морепродукти, крупи, бобові, олію, а також невелику кількість макаронних, кондитерських виробів, цукру та меду. Для формування у дитини гарного ставлення до їжі бажано кожного дня готувати різноманітні смачні та поживні страви.

Кількість прийомів їжі для дітей молодшого віку повинна складати 5-6 разів на добу з 3 — годинними проміжками, для дітей старшого віку та підлітків – 4 рази на добу з 4 — годинними проміжками. Розподіл їжі по калорійності протягом доби (при 4-х разовому харчуванні) повинен бути таким: сніданок – 25%, обід 35%, підвечірок – 20%, вечеря – 20%.

Треба пам’ятати, що здорова дитина — це найбільша радість для батьків, тому слід замислитись – побалувати дитину фаст-фудом, тістечками чи газованими напоями, або зробити смачний та корисний сніданок з овочів та вареного або тушкованого м’яса.

У випадку, якщо всі рекомендації виконані, а дитина продовжує набирати або втрачати вагу, має хронічні захворювання — треба обов’язково звернутись до лікаря дієтолога для формування дієти відповідно до стану здоров’я дитини.

Будьте здорові та не хворійте!


КАРАНТИН ПОДОВЖЕНО !!!!

КАРАНТИН ПОДОВЖЕНО !!!!


Карантин з 12 березня 2020 року по 03 квітня 2020 року

Відповідно наказу департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради № 180 від 12.03.2020 р. Про заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 керівникам закладів освіти на період з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року заборонити відвідування закладів освіти її здобувачами


Перспективне меню на весну 2020


Що робити, якщо ви запідозрили в себе коронавірус

Найперше не панікуйте!

Якщо ви не поверталися з-за кордону в останні тижні і не були у контакті з людиною, у якої діагностований коронавірус, скоріш за все, у вас звичайне ГРВІ.

Загальні рекомендації з профілактики прості: частіше мийте руки або обробляйте їх дезінфікуючими засобами; під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою; уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель; не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Які симптоми повинні вас насторожити?

Температура вище 38 градусів, сильний кашель, задишка, інші проблеми з диханням. Нежиті при коронавірусі зазвичай немає, але ніс може бути закладений.

За наявності цих симптомів вам не потрібно самостійно вирушати в приймальне відділення лікарні, до сімейного лікаря, та і взагалі виходити на вулицю.

Потрібно зателефонувати сімейному лікарю, а якщо не вдалося додзвонитися, то телефонуйте на «гарячу лінію» за номером 103. Там дадуть відповідь на усі питання що стосуються профілактики, симптоматики коронавірусу.

Якщо ви знаходитеся на домашньому карантині, бажано, щоб вам була виділена окрема кімната, яку ви можете покидати тільки для відвідування туалету або душа. При цьому потрібно надівати маску, яку потім складати в пакет і викидати.

Якщо є змога, бажано виділити людині в ізоляції окремий туалет. Двічі на день необхідно протирати поверхні в кімнаті дезінфікуючим розчином.

Приносити їжу та інші предмети повинен член сім'ї, у якого немає хронічних захворювань, при цьому надівати маску і рукавички. Якщо людина, яка знаходиться на карантині, живе одна, вона може замовляти продукти і готову їжу з доставкою, але пакети з їжею посильному необхідно лишати перед дверима.

Усі члени сім'ї повинні частіше мити руки. Маску здоровим людям носити не обов'язково - вона погано допомагає від зараження. До того ж, при тривалому використанні вона стає вологою і в ній накопичуються віруси. А ось маска на людині з вірусом може вберегти від захворювання інших.


7 простих правил профілактики застуди у дітей


Щоб захистити своїх малят від різних інфекцій, нездужань і вірусів, можна знайти безліч порад із профілактики захворювань, але всі вони вкладаються в сім основних правил.

Правило перше: Регулюй температуру
У холодну пору року особливо важливо стежити за температурою в приміщенні та привчати дитину до помірного клімату. Імовірність захворіти значно підвищується, якщо дитині доводиться виходити із надто теплого приміщення на холодне повітря та навпаки. Такі перепади температури можуть дуже вплинути на здоров'я дитини.
Одягайте дитину відповідно до погоди, намагайся не закутувати надто сильно. Перегрівшись, малюк може застудитися дорогою додому. Старші діти нерідко повертаються з прогулянки з мокрими ногами, люблять прогулятися без шапки та спробувати бурульку на смак. У цьому випадку треба як слід прогріти дитину у ванній або ж зробити ножну ванну на 15 хвилин. А після ванни – одягти на бешкетника теплі шерстяні шкарпетки та почастувати гарячим молоком.

Правило друге: Більше зволоження
У холодну пору року різні опалювальні системи, обігрівачі та кондиціонери дуже висушують повітря в приміщенні, а це шкідливо не лише для малюка, а й для його батьків. Адже, слідом за повітрям, висихає слизова оболонка носоглотки. Через це мікроби та віруси потрапляють одразу всередину організму та не затримуються на вологих ворсинках. Щоб зволожити повітря в приміщенні, необхідно частіше провітрювати кімнату. Непогано допомагають відкриті ємності з водою та щоденне вологе прибирання.
Іноді не зайвим буде додаткове зволоження слизової носа. Однак не варто використовувати судинозвужувальні краплі. Найкраще злегка промивати носик сольовим розчином.

Правило третє: Вітаміни
Значно більшу користь для профілактики хвороб і зміцнення імунітету принесуть збалансоване харчування та багата на природні вітаміни їжа. Добре забезпечити дитину домашніми морсами з журавлини або брусниці, компотами з сухофруктів, чаєм із лимоном, малиновим і вишневим варенням, відварами з ромашки, шавлії, шипшини, кураги, родзинок. Найголовніше – точно дотримуватись інструкції, заварюючи трав'яні настої.
У дитячий раціон варто внести фрукти, овочі та різні ягоди темно-зеленого, червоного або оранжевого кольору. Вони містять багато природного вітаміну С.

А от алергікам варто бути дуже обачними з такими добавками. Найкраще перед корекцією дитячої схеми харчування проконсультуватися з лікарем і фахівцями.

Правило четверте: Дотримуйся режиму
Для профілактики застуд і підтримки імунітету особливо важливо зберігати енергію в дитячому організмі. Хорошим помічником у цьому випадку буде чіткий розпорядок дня та повноцінний сон.
Вони дають змогу відпочилому організму простіше перейти від одного заняття до іншого, щойно підходить сприятливий час. І тоді, навіть якщо ваше дитя не може всидіти на одному місці, організм витрачатиме менше енергії.
Ритмічні цикли, коли відпочинок, прогулянки, навчання, сон, обіди, сніданки та вечері відбуваються приблизно в той самий час, допомагають організму ефективніше реагувати на різні зміни. А отже, відбити напад вірусів і бактерій такий загартований організм зможе швидше.

Правило п'яте: Використовуй ароматерапію
Ароматерапія не лише допомагає привести організм у норму, а й підвищує імунітет. До того ж цей метод зовсім не нагадує дитині про лікарів. Особливо корисні для організму натуральні ефірні олії сосни, апельсина, лимона, м'яти та лаванди. Найголовніше – купуйте якісні натуральні олії без домішок. Не забувайте так само дотримуватися інструкції та провітрювати кімнату після кожного аромасеансу.

Правило шосте: Менше ліків
Найкраще зміцнювати дитячий організм натуральними методами, адже всі медикаменти та препарати містять хімію. І не завжди можна вгадати вплив окремих компонентів ліків на організм дитини.
До того ж несвоєчасне використання різних захисних препаратів не дає дитячому імунітету зміцнитися та розвинути природну захисну реакцію. Тому відкладіть медикаменти на надзвичайний випадок і застосовуйте їх лише після консультації з лікарем.

Правило сьоме: Зміцнюй імунітет і загартовуй організм
Найкращою профілактикою застудних захворювань у дітей залишається зміцнення імунітету з допомогою загартовування. Отже, яке ж загартовування організму радять фахівці?
Насамперед це традиційний метод звикання. Не варто боятися пригощати дитину охолодженою водою та соком із холодильника. Легку загартовувальну дію має навіть морозиво. Головне – не переборщити у спеку.
Не бійся відпускати малюка побігати босоніж у теплу пору року. Це допоможе організму розвинути адаптивні реакції на холод і природну терморегуляцію. Непоганою профілактикою буде щоденне обливання ніжок дитини прохолодною, а згодом і холодною водою.
Однак подібні гартувальні процедури підходять лише в тому випадку, якщо ваша дитина зовсім здорова. Ослаблений організм може негативно відреагувати на традиційне загартовування.
Слід також пам'ятати, що загартовування організму в такий спосіб відбувається поступово, з наростаючою інтенсивністю процедур. Тому починати загартовування треба якомога раніше, попередньо проконсультувавшись із лікарем.Перспективне меню на зиму 2019-2020


Перспективне меню на осінь 2019


ІМУНОПРОФІЛАКТИКА – ЦЕ ЖИТТЯ!

На теперішній час інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць серед захворюваності та смертності населення. На сьогодні в країні вже спостерігається спалах захворювання на кір. Зокрема, з початку 2018 року зареєстровано більше 30 тис. випадків хвороби, в т.ч. 14 випадків з летальними наслідками.

Найефективніший шлях зниження захворюваності на інфекції для яких існують засоби спеціальної профілактики – це досягнення високого рівня популяційного імунітету завдяки використанню високоякісних вакцин.

На теперішній час інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць серед захворюваності та смертності населення. На сьогодні в країні вже спостерігається спалах захворювання на кір. Зокрема, з початку 2018 року зареєстровано більше 30 тис. випадків хвороби, в т.ч. 14 випадків з летальними наслідками.

Імунопрофілактика – захист організму від інфекційної хвороби шляхом проведення профілактичних щеплень вакцинами й анатоксинами, введенням імунних сироваток та імуноглобулінів. Найважливіше значення, як профілактичний засіб, має активна імунізація, яка створює в організмі людини стійку несприятливість до інфекційної хвороби на тривалий період.

Вакцинопрофілактика – є найбільш ефективним заходом щодо зниження інфекційних хвороб, таких як: дифтерія, кір, кашлюк, епідемічний паротит та ін., що зумовлено надзвичайною легкістю механізму передачі збудників інфекцій та широким їх розповсюдженням.

Вакцини – це препарати, які отримують з ослаблених або інактивованих збудників інфекційних хвороб, а також з їх окремих фрагментів. Щорічно вакцини рятують життя 3 млн. дітей. Використання сучасних вакцин має невеликий ризик можливих ускладнень, але при цьому є значною перевагою, як для окремої людини так і для суспільства в цілому.

Розрізняють три види імунізації: планову, за епідемічними показниками, а також рекомендовані щеплення. Планова імунізація проводиться усьому населенню, яке досягло відповідного віку за відсутністю клінічних протипоказів. Згідно із Законами України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист населення від інфекційних хвороб» населення підлягає обов’язковій імунізації проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кору. На сьогоднішній день всі профілактичні щеплення в Україні проводяться сертифікованими імунобіологічними препаратами, як українського так і зарубіжного виробництва. З усіма документами, які засвідчують якість вакцини батьки мають право ознайомитися в кожному пункті щеплення.

Транспортування, зберігання, використання вакцин здійснюється з обов’язковим дотриманням умов «холодового ланцюга», відповідно до порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування та обліку медичних імунобіологічних препаратів в Україні.

В день призначення профілактичного щеплення, безпосередньо перед його проведенням, проводиться медичний огляд дитини з обов’язковою термометрією для виключення у неї гострого захворювання. Витрати на придбання сучасних імунобіологічних препаратів, приблизно, в 10 разів менші, ніж витрати на лікування.

Здоров’я нації – це багатство держави.

Отже, в руках кожної людини не тільки його майбутнє, а й добробут держави в цілому. Забезпечимо спільно щасливе майбутнє наших дітей.

Завідувач консультативно-діагностичною поліклінікою КЗ «Черкаська міська дитяча лікарня» ЧМР Крутко І.В.


Кір та його профілактика

Станом на 01.01.2019 р. на кір захворіло 54481 чол. людини ( 20204 дорослих і 34 277 дітей), внаслідок ускладнень від хвороби померло 16 осіб - 4 дорослих і 12 дітей. (За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України). За 12 місяців 2018 року в Черкаській області зареєстровано 362 випадки кору, із них в м. Черкаси – 45. В порівнянні із 2017 р. захворюваність виросла в 40,2 рази. Серед хворих осіб – 112 дітей віком 0-17 років. Найбільш середня питома вага хворих дітей у віковій групі 10-14 років – 26,6%. Друге місце посідає вікова група 5-9 років – 24, 5 % третє – 15 17 р.- 15 % . Люди, в яких дані про щеплення відсутні, налічують 42,0%, не вакциновані складають 29,2%, дві дози отримали – 24,0%, одну дозу – 5,7%.

В перші два тижні 2019 р. в Україні на кір захворіло 5059 осіб – 2042 дорослих та 3017 дітей, із них 2 осіб померло.

Кір – небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована людина, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Передача інфекції

Вірус кору поширюється при кашлі та чханні, тісних особистих контактах. Вірус залишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 годин. Інфікована людина може передавати вірус ще за 4 дні до і за 4 дні після появи у неї висипу.

Ризик захворіти збільшується й через спільне перебування дітей в організованих колективах, тому дуже важливо, щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень. Щеплення проти кору проводиться дітям в 12 місяців. Друге (ревакцинація) – у шестирічному віці. Після вакцинації імунітет гарантований у 75% дітей, після ревакцинації – у 95%.

Дорослі громадяни можуть отримати щеплення у віці до 30 років, якщо вони не хворіли на зазначені інфекції, немає документального підтвердження про проведення такого щеплення раніше. Це можна зробити в закладах охорони здоров’я за місцем проживання, попередньо придбавши вакцину в аптеці.

Симптоми

Першою ознакою кору, зазвичай, є значне підвищення температури, яке настає приблизно через 10-12 днів після інфікування і триває від 4 до 7 днів. На цій початковій стадії можуть з’являтися нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип, спочатку, як правило, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні висип поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах. Він тримається 5-6 днів і потім зникає. В середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

При перших симптомах, потрібно негайно звернутися до лікаря.

Ускладнення

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити ускладнення — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт, і навіть призвести до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також може мати серйозні наслідки для здоров’я жінок – від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Захистіть себе і дитину - вакцинуйтеся!

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"